0

Życie i Styl

Idealny moment na kolonie dla dziecka

Czerwiec 29, 2016 at 12:00 pm By

girl-996635_1280

Pytanie to nie powinno się do najprostszych, bowiem dla każdego dziecka chwila ta przychodzi w innymi momencie. Nasze pociechy dojrzewają w różnym tempie i dosłownie rówieśnicy mogą w tej kwestii znacznie się od siebie różnić. Istotna jest tutaj przede wszystkim dojrzałość emocjonalna, bez której dziecko sobie nie poradzi.

Dla rodziców kolonie czy także obóz wiąże się z samymi zaletami: odwiedzanie nowych miejsc, świeże powietrze, nawiązywanie nowych znajomości czy zabawy z rówieśnikami. Natomiast dla dzieci w wielu wypadkach jest to nie lada wyzwanie, na które nie jest jeszcze całkowicie gotów. Rodzice nie powinni się tym niepokoić, ponieważ na dojrzałość emocjonalną człowieka wpływa wiele czynników. Istotna będzie tu integracja z rówieśnikami- czy to w szkole czy na placu zabaw. A dodatkowo w dzieciństwie wręcz kilka miesięcy różnicy może posiadać znaczenie. Kiedy więc nadchodzi odpowiednia pora, ażeby wysłać dziecko na jego pierwszą kolonię?

Przeciętny 7-8 latek powinien już bez problemu poradzić sobie na takim wyjeździe bez rodziców. Ważna jest tutaj samodzielność malca. Dziecko w tym wieku powinno umieć już samemu zadbać o własną higienę, ubrać się, mówić o spersonalizowanych potrzebach (przykładowo. gdy źle się czuje lub jest głodny) a też znaleźć się wśród rówieśników. Dlatego także najważniejsze jest, ażeby rodzice w domach nie wyręczały prywatnych pociech w codziennych czynnościach- inaczej nie będą mogły nauczyć się samodzielności. W dłuższej perspektywie przyniesie to dzieciom więcej szkody niż pożytku, o czym można przekonać się bardzo wcześnie, np. na obozie.young-1017844_1920

Prócz zdolności do samodzielnego radzenia sobie z podstawowymi czynnościami powinno się też uwzględnić podejście dziecka do rozłąki z rodzicami. Ma możliwość się okazać, że już po kilku dniach dziecko zatęskni i nie będzie odczuwało radości z wyjazdu. Przed koloniami warto stopniowo przyzwyczajać pociechę do noclegu bez rodziców. Syn lub córka najpierw może nocować u dziadków, następnie u kolegów czy koleżanek, gdzie będzie pod opieką innych ludzi dorosłych. Natomiast ważne jest, ażeby nie robić tego na siłę. Jeśli taki dłuższy wyjazd nastąpi za wcześnie, to dziecko ma możliwość poczuć się odtrącone lub wystraszone i nigdy więcej nie będzie chciało wyjechać na żaden obóz. Z drugiej strony to samym rodzicom bardzo trudno pogodzić się z rozłąką. Bardzo ważne tutaj jest zachowanie spokoju. Nie można przekazywać dziecku swoich lęków, gdyż później kolejne samodzielne wyjazdy będą sprawiały mu wiele trudności.

Pamiętajmy również o tym, ażeby nie wysyłać na wspólne kolonie rodzeństwa. Starsze może mieć w późniejszym czasie pretensje, że musiało się opiekować młodszym bratem albo siostrą i nie mogło integrować się z rówieśnikami. Młodsze natomiast będzie polegało na starszym rodzeństwie i nie nauczy się poprzez to samodzielności.

Przy podejmowaniu decyzji o pierwszych koloniach naszego dziecka najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Bez kłopotu poznamy, czy kilkulatek rzeczywiście pragnie wyjechać wraz z rówieśnikami. Będzie szczerze interesujący się wyjazdem i będzie się otwarcie z niego cieszył. W takiej sytuacji kolonie będą dla niego pożyteczną szkołą samodzielności, z której wróci ze wspaniałymi wspomnieniami. Jednakże jeżeli już u malca koncepcja o wyjeździe wzbudza prawdziwy lęk i wywołuje płacz, nie gorzej poszukać dla niego półkolonii lub przełożyć taki wypad na później.

Dodaj komentarz