0

Zdrowie i Uroda

Leczenie zębów w ciąży

Czerwiec 29, 2016 at 12:18 pm By

pregnant-244662_1280

Nadal krąży kilka mitów dotyczących leczenia zębów poprzez kobiety w ciąży. W związku z obowiązującymi stereotypami najczęściej przyszłe posiadamy unikają wizyt u stomatologa. Jest to poważny błąd- regularne kontrole u dentysty są w tym czasie jak najbardziej wskazane. Istotne jest nadzorowanie stanu uzębienia i jego ewentualne leczenie. Warto wiedzieć, które z zabiegów są bezpieczne podczas ciąży.

Bardzo ważna jest w tym okresie profilaktyka. To właśnie odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej zapobiega chorobom zębów oraz dziąseł. Podczas ciąży kobiety są szczególnie narażone na tworzenie próchnicy i innych dolegliwości. Kwestie ze stanem jamy ustnej ciężarnej kobiety wynikają m.in. ze wzrostu poziomu różnorakich hormonów. Zmiany te dotyczą przede wszystkim śliny, flory bakteryjnej, a też zjawisk immunologicznych. Mogą one prowadzić od odsłaniania się szyjek zębowych i odkładania się większej ilości płytki nazębnej. Zwiększona produkcja estrogenu spowalnia keratynizację nabłonka dziąseł, a zwiększenie ilości progesteronu przyczynia się do większej syntezy mediatorów zapalnych. Co więcej, w pierwszym trymestrze ciąży kobietom w ogromnej liczbie przypadków dokuczają wymioty. Ich kwaśny odczyn przyczynia się do demineralizacji szkliwa.woman-356141_1280

Spora znacząca większość zabiegów może być wykonywana podczas ciąży bez żadnych zastrzeżeń. Nie ma przeciwskazań przykładowo. do oczyszczania ubytków i ich wypełniania. Stosowane do wypełnień preparaty nie przenikają dalej w związku z czym nie są szkodliwe dla płodu. Nieprawdą jest, że nie można stosować znieczulenia w trakcie zabiegów. Lekarz dobiera wówczas odpowiednie znieczulenie bez leków obkurczających naczynia krwionośne. Dopuszczalne jest również usuwanie zębów. Nie trzeba wtedy stosować profilaktycznie antybiotyku (chyba, że występuje ostry stan zapalny)- wystarczy lek z grupy penicylin bądź ich pochodnych, które nie wpływają w żaden metodę na ciążę.

Innym, bardzo powszechnym mitem jest leczenie kanałowe zęba i zakaz jego przeprowadzania. Jeśli zabieg ten jest koniecznością, to można go wyprodukować z pominięciem badania RTG, w trakcie którego wykorzystuje się co prawda niewielkiej dawki promieni, jednak wciąż niesie ryzyko dla płodu (istnieje zagrożenie uszkodzenia centralnego układu nerwowego). Przeznaczony jest wówczas endometr, który jest dla płodu neutralny i zupełnie nieszkodliwy.

Podczas ciąży odradza się wybielania zębów. Podczas zabiegu nakładana jest substancja wybielająca, która w znacznym stopniu składa się z nadtlenku karbamidu, a do tego zęby naświetlane są lampą polimeryzacyjną. Zabieg trwa na tyle długo, że część wybielającej substancji przenika do krwiobiegu i przez łożysko ma możliwość zdobyć się do płodu. Odradza się też piaskowanie , a ponadto zakładanie implantów zębów. Te zabiegi lepiej przełożyć na czas po urodzeniu dziecka.

Dzięki regularnym wizytom u stomatologa możliwe jest szybkie wykrycie stanu zapalnego dziąseł albo niekorzystnych przeróbek (jak na przykład. zmiany próchnicze) i szybkie leczenie. Ich pozostawienie może źle wpłynąć na stan organizmy posiadamy , a oprócz tego dziecka. Bakterie z chorego zęba mogą rozprzestrzenić się wraz z krwią i przez łożysko dotrzeć do dziecka. żeby uniknąć jakichkolwiek zabiegów podczas ciąży trzeba głównie adekwatnie dbać o higienę jamy ustnej i pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Jednak w razie jakichkolwiek sugestie najlepiej poradzić się stomatologa, który na 100% odpowie na wszelkie nurtujące nas pytania.

Dodaj komentarz